Starobylé město východních Čech ležící asi 28 km západně od Hradce Králové na soutoku řeky Cidliny s Bystřicí, jehož jméno je spojeno s šlechtickými rody Kinských a Pernštejnů.
Status: městoCelková výměra: 2144 haPočet obyvatel: 5592 (k 31.12.2023)Okres: Hradec - KrálovéObvody, části: Kladruby, Lučice, Pamětník.Střední nadmořská výška: 223 m n. m.Nejníže položený bod: 212 m n. m., řeka CidlinaNejvýše položený bod: 258 m n. m., Holý vrch
Nejstarší záznamy o existenci Chlumce pochazejí z první poloviny 12. století a patrně v této době vznikl kostel Nejsvětější trojice. Jeho původní podoba se zachovala ve znaku města. Do historie se město zapsalo porážkou selské rebelie v roce 1775, kdy byli vzbouření sedláci nahnáni císařským vojskem do dnes již neexistujícího Velkochlumeckého rybníka. Tato událost se zvěčnila ve rčení „Dopadli jak sedláci u Chlumce“. Dodnes ji připomíná Památník selských bouří stojící východně od města na malém návrší řečeném Skalka.
Zámek Karlova korunaKostel Nesvětější trojiceKostel sv. Vorošily Mariánský sloup na chlumeckém náměstí zroku 1710Klášter Loreta se sídlem městského muzea
Václac Kliment Klicpera (1792 - 1859) - dramatik a otec české veselohryBartoloměj Klaret de Solencia - slovníkář a učitelJaroslav Goll - historik, básník a překladatelJan Říha (1853 - 1922) - pomolog , autor pětisvazkového ilustrovaného atlasu odrůd Českého ovoce"
Mezi atraktivní výhledy v blízkém okolí města zajisté patří pohled na Žehuňský rybník, jímž protéká řeka Cidlina a je svou rozlohou devátý největší v Čechách, z loveckého zámečku Obora, jež je též majetkem rodu Kinských. Vlastní obora nad rybníkem je vyhlášená chovem muflonů a daňků. Překrásnou pěší túru lze naplánovat též do chlumeckých luhů podél řeky Cidliny. Zde se nachází velká bažantnice a nedaleko od ní místo, kde stával bájný strom Morana, dnes pouze zbytek tisíciletého jilmu.
Vzdálenost vzdušnou čarou 24 km západně od okresního města Hradec Králové.
Zdroj informací: www.chlumecnc.cz