Soukromé muzeum v samém srdci valašské dědiny Držkové zachycuje historii obce a především dříve hojně provozovanou podomáckou výrobu dřevěného nářadí a náčiní, lidově též zvanou dřevěninu či dřevěný porculán. Dřevo hrálo v dřívějších dobách zásadní roli v životě držkovských občanů. Vyrábělo se zde nepřeberné množství výrobků, které našly upotřebení mnohdy daleko od místa svého vzniku. Expozice umístěná v kopii salašnické stavby – kolibě obsahuje originální nástroje i hotové výrobky, které svědčí o důmyslnosti a zručnosti těchto podomáckých výrobců. K dalším stavbám muzea patří i kopie roubené zvonice z Vlčkové a soubor včelích úlů - klátů.
V muzeu se nachází na dvě stovky originálních předmětů převážně z konce 19. první poloviny 20. století, které reprezentují staré lidové řemesla na Valašsku.
Stálá expozice v muzeu je věnovaná výrobě dřevěného nářadí a náčiní. K vidění jsou nejrůznější nástroje (sekery, pily, pořízy, škobly, výstruhy…) a hotové dřevěné výrobky, jako např. okříny (mísy na kynutí těsta), troky (necky), trečapy (dřevěné nádoby na šlapání zelí), vidle, hrábě, kosiska, kadlby (zásobnice na obilí) aj. K vidění jsou i předměty týkající se historie obce Držkové, např. cedule (z období druhé světové války), staré obecní pečetidlo, obecní váha decimálka, ruční šlehač z prvorepublikové cukrárny z Držkové aj.
celoročně, na objednávku
dobrovolné
ZDROJ INFORMACÍ: Lubomír Marušák