Roku 1218 byl vybudován středověký královský a od roku 1249 lichtenštejnský hrad. Dodnes zachovanou uměle vytesanou skalní branou se vcházelo do hradního nádvoří a hradního paláce, střeženého od severu válcovou věží z poloviny 13.století.
V budování hradu pak pokračují první Lichtenštejnové. Hlavní přestavba se uskutečnila ve 14.století, kdy pozdně románský hrad byl přebudován v hrad gotický. V té době vzniká předhradní věž s břitem a další hranolová věž. V polovině 16.století z obav před blížícím se tureckým nebezpečím dochází k nové přestavbě mikulovského hradu. V rozích obranných zdí jsou v letech 1540-1550 vybudovány na jihovýchodní, jihozápadní a západní straně mohutné a pevné bastiony. V roce 1560 slábne moc Lichtenštejnů a město se na krátkou dobu dostává do rukou uherského válečníka Ladislava Kereczenyiho z Kanyaföldu. Ten začíná po požárech v roce 1561 přestavovat hrad v renesanční zámek. Panství pak přechází v roce 1575 do moci Ditrichštejnů. Ti pokračují v přeměnách zámku za mimořádného úsilí Františka Ditrichštejna, olomouckého biskupa a skutečného vládce Moravy, který přestavuje zámek ve svou hlavní rezidenci. V této době, tj. v letech 1611 až 1618, nabývá hrad podoby pozdně renesančního sídla. Zmíněné bastiony jsou na západní straně zaklenuty a zvýšeny o jedno patro. Současně je opatřen stropem nejmohutnější bastion, vysunutý z hradeb severním směrem, a je v něm umístěn reprezentační Sál předků. Tato přestavba se protahuje až do roku 1633.
Po požárech v roce 1719 dostal zámek novou podobu v duchu vrcholného baroka. Roku 1728 byla dokončena jízdárna (dnešní divadelní sál), níže pak stáje a deputátní budovy. Na východní straně vzniká místo krytého altánu terasa na mohutných arkádách.
V roce 1945 je zámek zapálen ustupujícími nacistickými vojsky a ze zámku zůstávají jen ohořelé trosky. V roce 1947 se začíná s obnovou zámku do dnešní podoby.
Od roku 1960 je správcem státního zámku v Mikulově Regionální muzeum .
Zajímavosti - Zámecká knihovna patří k nejvýznamnějším dochovaným celkům na mikulovském zámku, který nebyl zničen požárem v roce 1945.
- Obří sud na víno z roku 1643
Stálá expozice - Galerie Dietrichsteinů - představení významného moravského šlechtického rodu, který významě ovlivnil historii zdejšího kraje v období od roku 1570 do konce druhé světové války.
- Oděv Markéty Františky Lobkowiczové - oděv z rakve Markéty Františky Lobkowiczové (1597-1617) je vzácným příkladem ženského oděvu raného 17. století.
- Římané a Germáni v kraji pod Pálavou - výstava ve sklepních prostorách zámku, přibližuje prostřednictvím archeologických nálezů život na Moravě v prvních staletích našeho letopočtu.
- Od gotiky po empír - expozice představuje vývoj životního stylu od gotiky po počátek 19. století.
- Vinohradnictví a vinařství - expozice má tři části: obří vinný sudm z roku 1643, potom „Tradiční vinařství na Moravě” a nakonec galerie historických vřetenových lisů.
- Víno napříč staletími - historie a vývoj vinohradnictví na území dneší České republiky v kontextu evropských dějin.
- Obří sud - nejstarší předmět vinařské sbírky
- Zámecká knihovna - původní zachované prostory, které nebyly zničené požárem v roce 1945, téměř 11.000 svazků knih v původních barokních skříních, knihovní předměty, nádherná podlaha a strop.
- Verbo et exemplo - výstava mapující dějiny mikulovské kapituly a kostela sv. Václava.
- Wenz Gröll - vyznamný malíř, pocházející z nedalekých Bavor, jehož obrazy z 20. let min. století zobrazují místní krajinu a okolí.
Otevírací doba - duben a říjen 9.00-16.00 hod.
- květen, červen, září 9.00-17.00 hod.
- červenec, srpen 9.00-18.00 hod.
- denně mimo pondělí
Vstupné - Okruh A (Historie + Zámecký sklep s obřím sudem + Víno napříč staletími + Římané a germáni): základní vstupné 150 Kč, rodinné vstupné 320 Kč
- Okruh B (Od gotiky po empír + Galerie Dietristeinů + Zámecká knihovna + Zámecký sklep s obřím sudem + Tradiční vinařství + Galerie vinařských lisů): 120 Kč
- Okruh C (Od gotiky po empír + Galerie Dietristeinů + Zámecká knihovna): 80 Kč
- Okruh D (Zámecký sklep s obřím sudem + Tradiční vinařství + Galerie vinařských lisů): 50 Kč
- Okruh E (Římané a germáni): 50 Kč
- Okruh R (Víno napříč staletími): 50 Kč
- Noční prohlídky: základní 140 Kč, rodinné vstupné 300 Kč
- Sleva 50 % základního vstupného platí pro děti od 6 do 15 let, studenty, důchodce, držitele karet ISIC, ITIC, GO25 a držitele průkazek ZTP
Služby
- rezervace: ano, tel. 519 309 017, 777 061 230
- platba kartou:
- fotografování, filmování: ne
- sociální zařízení: ano
- prodej: publikace, suvenýry
- občerstvení:
- pronájem prostor: zámecký sál, vinárna, nástupní sál, sál předků, Salonek W. Grölla, Sala terrena.
- svatební obřad: ano
- úschovna:
- šatna:
- kouření: ne
Dostupnost
- Vzdálenost vzdušnou čarou: centrum města Mikulov
- Vlakem: železniční stanice Mikulov, vzdálenost 1,5 km
- Autobusem: zastávka Mikulov, U pošty, vzdálenost 300 m
- Pěšky: červená TZ Mikulov-Turold-Pálava, Vinařská NS Mikulov
- Na kole: cyklotrasa č. 5044, Moravská vinná, Stará hora
- Autem: parkoviště v centru města, placené
Zdroj informací: www.rmm.cz
|
|